خطا
  • JLIB_DATABASE_ERROR_FUNCTION_FAILED
منو

: محرومیت زدایی از وطن؛ سوق دادن به مسیر مدرسه سازی است

 

خیرمدرسه ساز در هرمزگان گفت: به خیرین توصیه می کنم که اول در مدرسه سازی مشارکت کرده، بعد در ساخت مسجد تا بدین ترتیب در ساخت و توسعه ی ایران سهیم باشیم.

 به  گزارش روابط عمومی  اداره کل نوسازی مدارس استان هرمزگان ، محرومیت واژه‌ای در دل نشسته‌ برای بسیاری از مناطق ایران است که البته استان هرمزگان از مرکز تا حاشیه‌هایش با این واژه آشنایی دارد و همیشه کوشیده است تا برای رفع آن تلاش کند؛ البته محرومیت را می‌توان پیشانی‌بند نوار جنوبی ایران دانست چرا که از خوزستان تا سیستان با وجود دارایی‌های فراوان و توجهاتی که مرکزنشینان به آنها داشته‌اند اما نتوانسته‌اند به خوبی سهم خود از دارایی‌هایشان را نقد کنند.

عبدالجلیل قاسمی ، از جمله خیرین مدرسه سازی است که سالهاست در امارت متحده ی عربی اقامت دارد. او در خانواده متمول در جزیره ی قشم بدنیا آمد. روستای آنها سوزا نام دارد ودر زمره ی بخش شهاب بحساب می آید. پدر و عمویش بزرگان طایفه بودند و کدخدا خوانده می شدند. به گفته خودش، آن روزگار که مردم امارات از امکانات بی بهره بودند و همه جا شن زار بود وخشک ، کوله بار سفر به آن دیار رابست. او سیر توسعه و پیشرفت آنجا را از نزدیک شاهد بوده و برای محرومیت های ایران ناراحت است.

عبدالجلیل قاسمی خیرمدرسه ساز که در مهرماه سال 1326 در روستای سوزا بخش شهاب در جزیره ی زیبای قشم متولد شد در گفت و گو با خبرنگار علم وفناوری می گوید: من شش یا هفت سالم بود و برادرم عبدالمجید حدود دوازده سال داشت . با هم در کوچه ی روستایمان بودیم. او گفت «اگر بزرگ شدیم کار خیرکنیم» هنوز جمله ی برادرم در ذهنم مانده و روز به روز پررنگ تر می شود

کار خیرکردن برایم یک آرزو بود
وی گفت: کار خیرکردن ، پدرم رو مورد احترام کرده بود و از همان دوران برای ما یک آرزو بحساب میآمد. دنیا مزرعه ی آخرت است. از سویی، خدا به ما این همه نعمت و از همه مهمتر سلامتی ارزانی کرده که کار خیر انجام دهیم.بسیاری از مردم پول زیادی دارند ،اما به دلیل ناسپاسی نمیتوانند از پولشان استفاده کنند و حتی حسرت غذا در دلشان میماند چرا سالم نیستند. پس ما باید خیلی بیش از این خدا را شکر کنیم و کار خیر انجام دهیم،  فقط سه کلاس درس خواندم در هرکلاس 60تا70 شاگرد می نشست. کلاسها خیلی شلوغ بود و معلم در همان مدرسه زندگی میکرد.
از کودکی با دنیادیدگان و سالمندان زیادی حشر ونشرداشتم . به دلیل موقعیت خانوادگی مان ، افراد زیادی از دانشمندان و علما به منزل ما می آمدند. پدر و عموی من کدخدا بودند و از اعیان جزیره ی قشم . آنها مالک چهار کشتی و اهل کار خیر بودند. پدرم هرچه درآمد داشت به فقرا کمک میکرد. یادم هست خرما و برنج به آنها می داد ودرقبالش پولی نمیگرفت.
اینجا جزیره ی قشم است؛ آن روزها بیشتر مردم ،اهل کسب و تجارت بودند و برای کسب روزی عازم سفرهای دور و دراز می شدند. به آفریقا ، هندو پاکستان می رفتند.از بصره خرما میبردند و از آنجا شکر و چای می آوردند. هر کالایی که بود ، تجارت میکردند. این سفرها به طور معمول شش تا هفت ماه طول میکشید. وقتی می آمدند تمام خانه ها پرچم سبز بر بام داشتند و تمام مردم با هلهله و شادی به استقبال  مسافران می آمدند.

خیر مدرسه ساز بیان داشت: کشتی ها از دور می آیند بادبان ها راجمع میکنند و لنگر می اندازند تاافق دور دست،جزء همین یکی دو کشتی ،چیزی جزآب و آسمان دوخته شده در هم به چشم نمی آید. آفتاب تند ،تن جزیره را تفتیده کرده و هُرم گرما رابرسر جزیره ریخته است. اما همین که کشتی می آید،همه ی خستگی از تن در می رود.
پرچم های سبز برفرازبامها نشسته و مردم دسته دسته سوی ساحل می آیند . صدای طبل و دهل آرام آرام از کوچه ها می آید ودر ساحل شور برپا میکند. جوانانی ورزیده با شمشیر ، میانه میدان در حال پایکوبی اند. هلهله ی زن و مرد ،لنگرگاه را پرمیکند. سوغات ها در دست ها می چرخد. علاوه بر غذاهای مختلف سوغات سرزمین های دور، پارچه های الوان و وسایل تزئینی زیبا ،لبخند و تعجب را برلب ها مینشاند. 
در کودکی برای محرومیت کشورم ناراحت بودم
وی افزود: اینجا جزیره ی قشم است. سرزمین افسانه و شادمانی. نزدیک به نیم قرن پیش، وقتی امارات متحده ی عربی هنوز آب و برق نداشت ، پسر نوجوانی از این دیار راهی شهر دبی شد. 
ازاین رو طی سال ها تلاش و کار،خدمات ارزنده ای در راه امور خیر به ویژه مدرسه سازی انجام داد. گرچه او همراه خانواده ی پرجمعیت خود در امارات اقامت دارد، اما خدمات خیری برای مردم محروم استان هرمزگان انجام داده است.
به گفته این خیر مدرسه ساز، همانطور که در ماه مبارک رمضان  روزه میگیریم،تا حال گرسنگان را دریابیم ، باید به فکر رفع فقر فکری وفرهنگی نیز باشیم. این نه تنها وظیفه مسلمانان ، بلکه وظیفه ی هر انسان است. به قول شیخ اجل سعدی:توکزمحنت دیگران بی غمی/ نشاید که نامت نهندآدمی باید به فکر رفع فقر باشیم.اگر میخواهیم که دنیایی زیبا داشته باشیم آنچنان که خدا برای انسان ها آفریده، باید شایستگی خود را ثابت کنیم، باید برای ایجاد صلح و امنیت در دنیا تلاش کنیم و این امر محقق نمیشود مگر با همکاری انسانها و رفع جهل و بی سوادی.مگرنه اینکه پیامبر ما برای مبارزه با جهل مبعوث شد . تمدن بشری از ایران آغاز شده است. بنابراین ماباید  برای آزادی بشریت تلاش کنیم. البته منظور من از آزادی ، بی بندوباری نیست، بلکه آزادی روح است که در سایه ی دانش و بینش بوجود می آید

محرومیت زدایی از وطن؛ سوق دادن به مسیر مدرسه سازی
شیخ عبدالجلیل قاسمی با احداث 73مدرسه و3خوابگاه بدون مشارکت دولت ،تحت پوشش قراردادن 7خوابگاه و فراهم کردن تمام مایحتاج آنها، احداث منزل برای 82یتیم به متراژ100مترمربع باتمام امکانات ،ساخت 3درمانگاه ،12خانه بهداشت ویک زایشگاه درسیریک  ،تحت پوشش قراردادن 800نفر یتیم و فعالیت درزمینه سدسازی وآبخیزداری از جمله خیرین نیکوکار استان هرمزگان بوده که تمام هم و غم خود را برای رفاه و آسایش فرزندان این مرزو بوم صرف کرده  است.
هرچه مدرسه بسازیم باز هم کم است
 هرچه مدرسه بسازیم باز هم کم است ، وقتی دانش آموزان علم بیاموزند و با بینش صحیح در راه خدا گام بر می دارند و علاوه بر خواندن نماز از روی علم به فرایض دینی هم بهتر عمل میکنند.
کارخیر ایجاد برکت در روزی انسان می کند؛ مثال قدیمی  می گوید: چراغی که به خانه رواست،به مسجدحرام است. من از کودکی کارخیر کردن رادیده و آموخته و به آن عادت دارم. کارخیر موجب برکت در روزی انسان میشود. برای خودم خوب ندانستم که در آفریقا و پاکستان کار خیر انجام دهم. برای همین با تمام انرژی به مناطق محروم ایران پرداختم، خیلی از دوستان را به کار مدرسه سازی تشویق کرده ام. مدام به خیرین توصیه میکنم که باید در کارهایمان اخلاص داشته باشیم و صادقانه عمل کنیم. از آنها خواسته ام  که اول در مدرسه سازی مشارکت کنند، بعد در ساخت مسجد تا بدین ترتیب در ساخت و توسعه ی ایران سهیم باشیم.

پدرم با بخشش و نیکوکاری مرگ شیرینی را تجربه کرد
قاسمی گفت: خیلی جوان بودم که پدرم فوت کرد. من در امارات زندگی میکردم  و شبی خواب عجیبی دیدم که تا آخر عمر فراموش نمی کنم. حدود چهل و اندی سال پیش خواب دیدم که یک جنازه روی تخت دراز کشیده . خواب عجیبی بود . صبح به من خبر دادند پدرم فوت کرده و البته مرگ او زیبا بود. سرِ شب مقداری آرد به فقیری که آرد لازم داشت ، بخشیده بود ، بعد دچار درد در ناحیه ی سینه شده و از نزدیکان خواسته بود کمکش کنند تا وصیت نامه بنویسد. سپس رو به قبله دراز کشیده و شهادتین را گفته و دار فانی را وداع کرده بود، این خیر مدرسه ساز در پایان سخنانش با بیان اینکه  اسلام دین دموکراسی هم در مسائل اجتماعی و فرهنگی وهم در مسائل اقتصادی است، می گوید: بحث زکات در اسلام به همین منظور است، ما باید تجارت و کارکنیم و کاسبی حلال را افزایش دهیم تا پول برای انجام کار خیر داشته باشیم.
گفتنی است؛ شیخ عبدالجلیل قاسمی، رفع محرومیت از فضاهای ایمن آموزشی و مدرسه سازی را به عنوان نخستین و مهمترین گام در توسعه جامعه دانسته و تا کنون مدارس زیادی در کشور ساخته است. .

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین خبرها

  • 1
  • 2

اخبار و اطلاعیه ها

هفته وحدت مبارک باد

هفته وحدت مبارک باد

1400-07-28 | بازدید :11

پیامبران الهی که خود ازمیان مردم برانگیخته شده ا...

اخبار و اطلاعیه ها

آگهی مناقصه دو مرحله ای اداره کل نوسازی مدارس استان هرمزگان

آگهی مناقصه دو مرحله ای ا…

1400-07-25 | بازدید :31

  بسمه تعالی آگهي مناقصه عمومي دو مرحله اي همر...

اخبار و اطلاعیه ها

 انعقاد تفاهم نامه  احداث 2 فضای آموزشی در  شهرستان سیریک

انعقاد تفاهم نامه احداث…

1400-07-23 | بازدید :54

  به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس اس...

اخبار و اطلاعیه ها

 تفاهم نامه مدرسه ۳کلاسه روستای مازغ بالا شهرستان میناب به امضا رسید

تفاهم نامه مدرسه ۳کلاسه …

1400-07-23 | بازدید :48

  به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس اس...

اخبار و اطلاعیه ها

 : محرومیت زدایی از وطن؛ سوق دادن به مسیر مدرسه سازی است

: محرومیت زدایی از وطن؛ …

1400-07-21 | بازدید :51

  خیرمدرسه ساز در هرمزگان گفت: به خیرین توصیه م...

اخبار و اطلاعیه ها

 اجرای طرح مدیریت سبز در مدارس استان هرمزگان

اجرای طرح مدیریت سبز در …

1400-07-20 | بازدید :239

     به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس...

اخبار و اطلاعیه ها

نهضت مدرسه سازی در هرمزگان

نهضت مدرسه سازی در هرمزگا…

1400-07-06 | بازدید :122

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان...

اخبار و اطلاعیه ها

 آئین آغاز سال تحصیلی جدید، ایثار و مقاومت برگزار شد

آئین آغاز سال تحصیلی جدی…

1400-07-03 | بازدید :130

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان...

ارتباط با مدیرکل

ملاقات عمومی : سه شنبه ساعت 9 الی 12

ملاقات با پیمانکاران : یکشنبه ها ساعت 9 تا 12

تماس با اداره کل

اداره كل نوسازي ،توسعه و تجهيز مدارس استان هرمزگان

  • بندرعباس - كوی فرهنگيان بلوار شهيد ناصر
  • تلفن:2-33334381(076) نمابر:33350091(076)
  • mailto:info@NHormozgan.ir
  • بیانیه حریم خصوصی